Skip to content

POZOVITE NAS: +381 63 884 1229

Menu

Imovinsko pravo

Vreme čitanja: 3 minuta

Ugovor o kupoprodaji nepokretnosti u Srbiji

Želite da kupite ili prodate stan, poljoprivredno, građevinsko ili drugo zemljište u Srbiji? Ponuda I tražnja na tržištu nekretnina je idalje u porastu u Srbiji. S obzirom na takvu situaciju I učestali promet nepokretnosti u praksi se javljaju razni problemi I pitanja prilikom trgovine nepokretnostima na koja ćemo dati nekoliko praktičnih odgovora. 

Pre svega, da bi se uopšte pristupilo prometu nekretnine na našem tržištu, uvek savetujemo našim klijentima da zajedno sa nama, bez obzira na učešće raznih agencija za nekretnine u procesu prodaje, proverimo podatke o nepokretnosti koju kupujete/prodajete. Od jeseni 2023. godine advokati imaju poseban pristup podacima Katastra nepokretnosti, koji nisu dostupni na javnom uvidu. Stoga Vam možemo dati detaljan uvid o stvarnim stanju nepokretnosti koju prometujete, odnosno kakva je nepokretnost u pitanju, koje su njene stvarne dimenzije, da li je ista legalizovana, da li postoje određeni terete (hipoteka, plodouživanje, ugovor o doživotnom izdržavanju), da li je potrebno sprovesti konverziju zemljišta. Takođe potrebno je proveriti, u slučaju kupovine stanova u izgradnji, podatke iz građevinske dozvole koji su od značaja za promet nekretnina. 

Nakon pribavljanja detaljnih podataka o nepokretnosti, potrebno je upoznati se sa njenim vlasnicima, odnosno licem sa kojim se potencijalni ugovor zaključuje. Često su nepokretnosti u Srbiji stečene u braku, zbog čega je potrebno da u procesu zaključenja ugovora učestuje I suporžnik kupca/ prodavca, kao I npr neko lice koje je poverilac kupca/prodavca, kao što je banka ili neko treće lice. 

Završavanjem ove faze može se pristupiti sačinjavanju ugovora o kupoprodaji nepokretnosti. Ne dajte se zavarati da su šalbonski tipovi ugovora o nepokretnosti koje nude agencije za nekretnine pravilni. Članovi kancelarije Ćosić I Vranac svaki ugovor o kupoprodaji nepokretnosti sačivaju spram okolnosti konkretnog slučaja (posebni rokovi isplate, specifični metodi plaćanja, posebni opisi situacije, izjava o upisu u katastru, izjava I izvršnosti ugovora itd). 

Da bi ugovor bio validan isti mora biti solemnizovan od strane notara koji će Vam ugovor još jednom pročitati, nakon čega ćete ga potpisati, a notar će ga overiti. Ne zaboravite da sam ugovor nije dovoljan da postanete vlasnik nepokretnosti  već je potrebno da se izvrši upis u Katastar. Usluga notara se naplaćuje, a cena se određuje spram vrednosti nepokretnosti. 

Ono što svakoga naravno zanima je koliko će iznositi porez na prenos apsolutnih prava I ko ga snosi. Poreska stop na ovaj porezi iznosi  2,5% od vrednosti nepokretnosti, a prijava se podnosi od strane notara. Ovaj porez snosi isključivo prodavac, bez obzira na ono što je napisano u ugovoru, dok se kupac rešenjem Poreske uprave određuje kao jemac. Takođe često je značajno imati u vidu da postoji I mogućno oslobađanja od pdv u slučaju da kupujete prvu nepokretnost od investitora uz ispunjenje mnogobrojnih uslova. 

U slučaju da Vam je potreban ugovor o kupoprodaji nepokretnosti I savetovanje u celokupnom postupku realizacije ugovora zakažite besplatne konsultacije ili nam se obratite na konktat podatke sa sajta.